W sierpniu 2024 roku ukraiński rząd zezwolił zagranicznym przedsiębiorcom nierezydentom Ukrainy uzyskiwać pozwolenia na działalność budowlaną dotyczącą obiektów klasy średniej i dużej w ramach uproszczonych procedur. Zaktualizowane zasady na razie będą obowiązywać w czasie stanu wojennego.
Co ważne uprawnienia do prowadzenia działalności budowlanej zostaną przyznane poprzez złożenie organowi koncesyjnemu bezpłatnego oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej i bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę obiektów. Będzie to dotyczyć zagranicznych firm i organizacji działających na terytorium Ukrainy poprzez odrębne oddziały i stałe przedstawicielstwa. Na pewno skorzystają na tym firmy polskie.
„Przyjęcie tej ustawy usprawni regulację prawną działalności spółek zagranicznych w Ukrainie. W szczególności umożliwi przedstawicielstwom polskich firm na Ukrainie prowadzenie prac nad organizacją punktów kontrolnych na granicy ukraińsko-polskiej” – wyjaśnia ministerstwo reintegracji.
Według ostatnich otwartych danych opublikowanych w raporcie Ministerstwa Gospodarki Ukrainy tylko za 2022 rok, w zamówieniach publicznych w Ukrainie wzięło udział ponad 250 nierezydentów z 46 krajów. Największa liczba umów została zawarta z Rzeczpospolitą Polską (2,09 mld UAH).
Rynek ukraiński staje się coraz bardziej atrakcyjny dla polskiego biznesu, dowodem czego jest wzrost wartości wymiany handlowej między Polską a Ukrainą w ostatnich latach.
Ukraińska ustawa „O zamówieniach publicznych” ustanawia równe warunki udziału nierezydentów i ukraińskich firm w procedurach zamówień publicznych, eliminująć jakąkolwiek dyskryminację. Jedyne wyjątki dotyczą zakazu udziału firm rosyjskich i białoruskich. Ponadto do zamówień publicznych nie mogą być dopuszczone towary, roboty budowlane i usługi powstające na terenie Rosji i Białorusi, między innymi autobusy i trolejbusy „MAZ” bardo popularne w Ukrainie przed pełnoskalową inwazją.
Jak działa procedura zamówień publicznych w Ukrainie?
Informacje o zamówieniach publicznych są dostępne publicznie na portalu internetowym: www.prozorro.gov.ua. Tutaj można znaleźć i pobrać za darmo odpowiednie powiadomienia i dokumentację przetargową. Prozorro składa się z Centralnej Bazy Danych i akredytowanych platform elektronicznych. Obecnie w Ukrainie istnieje 13 takich platform. Każda z nich zapewnia rejestrację uczestników, automatyczne umieszczanie, otrzymywanie i przekazywanie informacji i dokumentów podczas zamówień, korzystanie z usług z automatyczną wymianą informacji, gromadzenie danych analitycznych, informacji o konkurentach.
Udział firmy-nierezydenta w zamówieniach publicznych jest możliwy tylko wtedy, gdy jest on zarejestrowany na jednej z akredytowanych platform elektronicznych.
Podczas rejestracji nierezydenta oferowany jest wybór z listy krajów i rejestrów spółek dostępnych w takich krajach, z którymi już jest zintegrowany jest ukraiński system zamówień elektronicznych. Pozwala to na automatyczną identyfikację firmy z takiego kraju w celu utworzenia konta.
Ogłoszenia o konkurencyjnych procedurach przetargowych są publikowane w elektronicznym systemie w języku angielskim, jeżeli oczekiwana wartość zamówienia przekracza kwotę stanowiącą równowartość dla towarów i usług – 133 tys. euro a – dla robót budowlanych – 5 150 tys. euro. Mniejsze przetargi są prowadzone w języku ukraińskim (można w tym wypadku skorzystać z automatycznego przetłumaczenia w przeglądarce internetowej).
Propozycja w przetargu składana jest drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularzy elektronicznych. Zgodnie z opublikowanymi informacjami Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, nierezydenci będą mogli złożyć ofertę bez podpisu elektronicznego.
Prawa i uzasadnione interesy firm nierezydentów związane z udziałem w procedurach zamówień publicznych są chronione poprzez złożenie wniosku do zamawiającego o zmianę dokumentacji przetargowej i usunięcie dyskryminujących wymagań, a także poprzez odwołanie się od warunków dokumentacji przetargowej do Komisji ds. rozpatrywania skarg dotyczących naruszenia przepisów w dziedzinie zamówień publicznych ustanowionej przez Komitet Antymonopolowy Ukrainy.
Więcej informacji pod linkami poniżej:
Komunikat Ministerstwa Reintegracji Ukrainy o dopuszczeniu zagranicznych firm do budowy na terenie Ukrainy obiektów klasy CC2, CC3
Inne:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/zamowienia-publiczne-na-rzecz-ukrainy
EV