„Rosja nie będzie brała udziału w rozmowach z Ukrainą, dopóki siły ukraińskie nie zostaną wycofane z rosyjskiego terytorium” tak miał – oznajmić 10 września Siergiej Szojgu, sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa w telewizji Rossia-24.
Tym samym były minister obrony Rosji potwierdził, że pierwsza od II wojny światowej ofensywa innego państwa na jej terytorium stała się ważną kartą przetargową w rozmowach z Ukrainą i jej partnerami dotyczącymi zakończenia trzyletniej wojny.
Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zauważył, że Ukraina wschodząc na teren obwodu kurskiego jako jeden z celów stawiała „przyciągnięcie wojsk rosyjskich do punktu na ich terytorium”, dodając, że kierunek pokrowski na Donbasie jest celem głównym i strategicznym od początku wojny na pełną skalę.
W wywiadzie dla NBC Zełenski powiedział, że w celu przeciwdziałania ukraińskim oddziałom Moskwa wycofała z Ukrainy do obwodu kurskiego około 60 tys. żołnierzy. Prezydent Ukrainy powiedział także, że Ukraina zatrzyma okupowane ziemie obwodu kurskiego w Rosji , gdyż jest to część planu wygrania wojny.
Ukraińska ofensywa w graniczącym z Ukrainą obwodzie kurskim Rosji trwa od 6 sierpnia. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski powiedział 27 sierpnia, że dotąd przejęły one kontrolę nad 1294 kilometrami kwadratowymi terytorium, gdzie znajduje się 100 miejscowości.
Otóż głównym celem operacji wojsk ukraińskich w obwodzie kurskim pozostaje odciążenie frontu w Donbasie, gdzie wojska rosyjskie próbują zdobyć Pokrowsk, bardzo ważny hub zaopatrzeniowy i transportowy w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
Czy da ta niespodziewana i sukcesywna operacja inne rezultaty? Prawdopodobnie nawet większe, niż zakładały wcześnie szefowie ukraińskiego resortu obrony. Rosja już utraciła status „niezwyciężonego i nietykalnego” mocarstwa, a mieszkańcy Kurszczyzny w wywiadach dla mediów zagranicznych chętnie rozmawiają po ukraińsku i żalą się, że „lokalne władze ich opuściły”. Jest ogromna różnica jak traktują kontrolowane przez siebię tereny Ukraińcy i Rosjanie w Ukrainie. Mieszkańcy Sudży i okolicznych miejscowości korzystają z pomocy humanitarnej i medycznej dostarczanej przez Ukrainę. A ukraińskie władze zapobiegają wypadkom rabunków i tworzą lokalne administracje wojskowe.
Ekipa Eurovectora