Już wkrótce litewsko-polsko-ukraińska brygada może stać się platformą szkoleniową dla żołnierzy ukraińskich broniących wschodu Europy przed inwazją rosyjską.
Takie perspektywy odsłoniły się po wizycie prezydentów Polski i Litwy w siedzibie Litewsko–Polsko–Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.
Podczas pobytu w Lublinie Prezydent RP podkreślił, że zarówno dla Polski i Litwy ważne jest współdziałanie, również „z dołączeniem naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy mamy nadzieję staną się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego”.
– Nasi sąsiedzi z Ukrainy wdrażają się w procedury NATO–wskie także poprzez służbę w tej litewsko–polsko–ukraińskiej brygadzie. Doskonalą się, jest wymiana doświadczeń – wskazał Andrzej Duda.
– To także dzisiaj wymiana doświadczeń, które płyną z obrony Ukrainy, z wojny na Ukrainie, gdzie ukraińscy oficerowie, żołnierze walczą na co dzień w obronie swojej ojczyzny i zbierają – w niesłychanych trudach i płacąc za to niebywałą cenę – doświadczenia walki z rosyjskim najeźdźcą, które są bezcenne – mówił.
Litewsko–Polsko–Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG to wielonarodowa jednostka, składająca się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Ostatecznie uformowała się na jesieni 2015 roku. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie. Jej pododdziały pozostają w gotowości w swoich krajach i są przerzucane w przypadku decyzji o ich aktywacji lub organizacji wspólnych szkoleń i ćwiczeń.
W skład Brygady wchodzą m.in. Batalion Ułanów im. księżnej Birute (Litwa), 3 Batalion Zmechanizowany 19 Brygady Zmechanizowanej (Polska), 1 Batalion Powietrzno–manewrowy 80. Brygady Powietrznodesantowej (Ukraina), 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej (Polska).
Głównym powodem wizyty litewskiego Prezydenta do Lublina jest ważna rocznica dla Polski i Litwy a także i Ukrainy, przypadająca w tym roku. 1 lipca obchodzono 455. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej.
Dwa dni wcześniej podczas wspólnej polsko-litewskiej konferencji padło ważne oswiadzenie.
„Jesteśmy gotowi do wykorzystania naszych wspólnych platform. Mamy w Polsce bazę litewsko-polsko-ukraińskiej brygady. Jesteśmy gotowi szkolić ukraińskie wojsko w bazie tej brygady” – powiedział Gitanas Nauseda.
W skład jednostki wchodzi w sumie 4500 żołnierzy i dowództwa:
– część litewska – 350 żołnierzy,
– część polska – 3500 żołnierzy – powstała w 2011 roku w oparciu o wojska 3 Brygady Zmechanizowanej. Jednostka podlega bezpośrednio Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych;
– część ukraińska – 560 żołnierzy.
Obszar który zajmuje LITPOLUKRBRIG w Lublinie wydaje się wprost idealną platformą dla szkolenia ukraińskich żołnierzy przygotowujących się do walk na wschodzie Ukrainy z rosyjskimi najeźdzcami. Usytuowana niedaleko ukraińskiej granicy, dysponująca akademikami, własnymi strzelnicami, poligonami jednostka dotychczas przebywała w podwieszonym stanie z powodu braku zgód politycznych ze strony Litwy i Ukrainy na głębsze zaangażowanie jej w odparcie rosyjskiej agresji. Możliwość szkolenia to tylko pierwszy krok w tym kierunku.
Filip Wujek