W swoim artykule „Plan pokojowy Trumpa dla Ukrainy” Pompeo i Urban krytykują politykę prezydenta USA Joe Bidena wobec Ukrainy, określając ją jako słabą. Odrzucają także twierdzenia krytyków, że Trump zamierza zmusić Ukrainę do kapitulacji.
W przypadku możliwej umowy z Rosją, która zakładałaby „natychmiastowe zakończenie wojny”, nie przewiduje się wyzwolenia Krymu. Zamiast tego proponuje się „demilitaryzacja” półwyspu oraz nieuznanie przez Zachód rosyjskiej okupacji.
„Podczas gdy pan Biden był zaangażowany w wojnę z powodu słabości, pan Trump mógłby przywrócić pokój przez siłę” – zaznaczają w tekście artykułu oraz przedstawiają warunki potencjalnej umowy z Rosją dotyczącej zakończenia wojny oraz plan dla USA, który, ich zdaniem, pozwoli osiągnąć to porozumienie.
Pompeo uważa, że główny „ciężar wsparcia” Ukrainy powinna wziąć na siebie Europa, a odbudowa kraju po wojnie powinna być finansowana z rosyjskich reparacji, a nie z funduszy USA.
Oto warunki negocjacji z Rosją zgodnie z planem:
– Ukraina zwiększa swoje siły obronne, aby Rosja nigdy więcej nie zaatakowała,
– Nie może być uznana rosyjska okupacja czy aneksja jakichkolwiek ukraińskich terytoriów,
– Demilitaryzacja Krymu,
– Ukraina odbudowuje się dzięki pieniądzom z reparacji z zamrożonych rezerw Banku Centralnego Rosji, a nie z pieniędzy amerykańskich podatników,
– Ukraina jak najszybciej przystępuje do NATO, aby wszyscy europejscy sojusznicy przejęli ciężar jej obrony,
– Unia Europejska ma szybko przyjąć Ukrainę i pomóc jej w modernizacji i rozwoju gospodarki.
Pompeo i Urban proponują zniesienie sankcji nałożonych na Rosję, jeśli Putin spełni określone warunki, a Ukraina stanie się członkiem NATO i UE. Dla NATO przedstawiciele Partii Republikańskiej proponują utworzenie funduszu w wysokości 100 miliardów dolarów na uzbrojenie Ukrainy, przy czym udział USA ma być ograniczony do 20 proc. Tę granicę 20 proc. finansowania ze strony USA proponują ustalić dla wszystkich wspólnych budżetów sojuszu.
Aby warunki umowy z Rosją były możliwe do zrealizowania, Pompeo i Urban przedstawiają plan polityki zagranicznej USA, który obejmuje Bliski Wschód, Rosję i Ukrainę.
1. Rozwinąć potencjał energetyczny Ameryki. To podniosłoby gospodarkę USA i zmniejszyłoby budżet Rosji, który finansuje „zbrodnie wojenne”.
2. Odbudować relacje z Arabią Saudyjską i Izraelem, współpracując przeciwko Iranowi. Według Pompeo, „to ustabilizuje Bliski Wschód, złagodzi kryzys w Gazie i stworzy możliwość dla Arabii Saudyjskiej dołączenia do USA w wyparciu Rosji z globalnych rynków energetycznych”.
3. Wprowadzić „realne” sankcje przeciwko Rosji. Autorzy używają do obecnych zachodnich sankcji wobec Kremla wyrazu „empty” – czyli puste.
4. Wzmocnić amerykański przemysł obronny, aby pokazać przeciwnikom, w tym Rosji i Chinom, że nie mogą konkurować z USA. „Gospodarka Rosji jest mniejsza niż gospodarka Teksasu. Nie możemy pozwolić, aby Chiny dorównały i przewyższyły USA” – piszą Pompeo i Urban.
5. Pompeo i Urban piszą również o „konieczności odrodzenia NATO”, co oznacza zobowiązanie dla wszystkich krajów sojuszu do przeznaczania co najmniej 2 proc. swojego PKB na obronę. Proponują także podniesienie tego poziomu do 3 proc.
6. Stworzyć dla Ukrainy program „lend-lease” na kwotę 500 miliardów (!) dolarów. „Zamiast obciążać amerykańskich podatników dodatkowymi rachunkami, niech Ukraina pożyczy tyle, ile potrzebuje, aby kupić amerykańską broń i pokonać Rosję. Tak pomagaliśmy Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej przed Pearl Harbor” – podaje plan Pompeo. W ten sposób, jak dodaje, „możemy wysłać jasny sygnał panu Putinowi, że nigdy nie zwycięży”.
7. Zdjąć wszystkie ograniczenia dotyczące rodzajów broni, które Ukraina może otrzymywać i używać. Według Pompeo, „to przywróci pozycję siły”, w której, jak uważa, Putin „stanie przed rosnącymi kosztami i nie będzie miał żadnych szans na dalsze korzyści” z wojny.
Pompeo i Urban uważają, że te kroki „zakończą wojnę, ustanowią trwały pokój, zagwarantują, że Europa poniesie ciężar jego utrzymania, oraz przywrócą wolność i bezpieczeństwo na kontynencie”.
Były sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który obecnie zasiada w Radzie Dyrektorów ukraińskiej firmy „Kyivstar”, podczas zjazdu Partii Republikańskiej stwierdził, że w ciągu czterech lat administracji Trumpa „zło Władimira Putina zostało powstrzymane”.
Czy plan Pompeo i Urbana będzie długo oczekiwanym zakończeniem wojny, pokażą najbliższe miesiące.
Filip Wujek