Tak samo jak w 1939 roku oddziały polskiego Korpusu Ochrony Pogranicza odparli szturm wroga na Polskę tak samo w 2014 i 2022 roku ukraińscy funkcjonariusze Państwowej Straży Granicznej jako pierwsi zmierzyli się z rosyjskimi wojskami, które zaatakowały niepodległy europejski kraj po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej. 30 kwietnia obchodzone jest Święto Państwowej Straży Granicznej Ukrainy.
Żołnierze w zielonych beretach — tak popularnie mówią o pogranicznikach — nie tylko strzegą dziś zewnętrznych granic Ukrainy ale także są częścią regularnych Sił Obrony i walczą z Rosjanami przy użyciu wszystkich możliwych zasobów.
Od pierwszych dni wojny w 2014 r. aż do początku pełnoskalowej inwazji w 2022 r. żołnierze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy bronią kraju na całej linii frontu, zapewniają stabilność i bezpieczeństwo na zachodnim i południowym odcinku granicy, utrzymują porządek publiczny na kontrolowanych obszarach przygranicznych i aktywnie przeciwdziałają zagrożeniom zarówno ze strony wroga, jak i na tyłach Ukrainy.
Ukraińska Straż Graniczna przywiązuje szczególną wagę do rozwoju technologicznego. Pododdziały Państwowej Straży Granicznej Ukrainy aktywnie wdrażają innowacyjne rozwiązania w zakresie bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Rozwój rozpoznania powietrznego, bezzałogowych systemów uderzeniowych i zautomatyzowanych środków wykrywania wroga to nie tylko odpowiedź na wyzwania wojny, ale także czynnik kształtujący przyszłość ukraińskiego sektora obronnego. A dziś na pierwszej linii frontu znajdują się strażnicy graniczni, którzy aktywnie wdrażają najnowocześniejsze systemy nadzoru, automatyzują procesy walki, a także na szeroką skalę rozwijają jednostki bezzałogowych statków powietrznych. Innowacyjne inicjatywy Państwowej Służby Granicznej Ukrainy takie jak wykorzystanie dronów kamikaze, sprawiają, że Państwowa Służba Graniczna
Ukrainy stała się nie tylko skuteczną w działaniach bojowych, ale także technologicznie zintegrowała się z innymi rodzajami wojsk.
W rozwoju komponentu bojowego znajdują się także najnowsze oddziały graniczne typu brygady: „Zemsta”, „Forpost”, „Stalowa Granica”, „Hart” oraz oddział „Dozor” – wszystko to stanowi nowoczesne oblicze Państwowej Służby Granicznej, która pewnie walczy o przyszłość kraju i pewnie zmierza ku zwycięstwu.
Cena walki ukraińskich pograniczników jest niezwykle wysoka.
Od 2014 roku odznaczenia państwowe przyznano 4250 funkcjonariuszom straży granicznej.
Najwyższy tytuł — Bohatera Ukrainy — otrzymało 29 pograniczników, w tym 17 — pośmiertnie.
Doświadczenie, które posiada ukraińska Straż Graniczna może być pomocna także partnerskim służbom z Polski oraz Litwy, którzy już odczuli powagę zagrożenia ze strony Rosji i sprzyjającej jej Białorusi. Bezcenne doświadczenie bojowe, zdobyte dosłownie w walce przydaje się w modernizacji strategii obronnych krajów NATO oraz UE.
Filip Wujek