Szef polskiego rządu Donald Tusk odwiedził w poniedziałek Kijów. Wyjazd odbył się na tle sporów handlowych z oficjalnym Kijowem.
W ciągu roku 2023 stosunki między Polską a Ukrainą doświadczyły dramatycznego pogorszenia, którego przyczyną były dwa wydarzenia: ograniczenia ukraińskiego eksportu rolno-spożywczego oraz blokada polsko-ukraińskiej granicy.
I mimo że polscy przewoźnicy zgodzili się odblokować przejścia między państwami, kwestia eksportu ukraińskich produktów rolnych pozostaje otwarta.
Bez wątpienia, wizyta premiera Polski miała na celu znalezienie nowych punktów styczności i pokonanie kryzysu między rządami obu krajów.
Jakie są więc publiczne podsumowania wizyty?
Polska dołączyła do deklaracji krajów G7 dotyczącej „gwarancji bezpieczeństwa”.
Latem 2023 roku państwa Grupy Siedmiu (G7) podpisały deklarację „Gwarancji Bezpieczeństwa” dla Ukrainy podczas szczytu NATO w Wilnie. Do dokumentu stopniowo przyłączały się kraje sojusznicze. Oficjalna Warszawa dołączyła do tego grona jako 32 kraj. Deklaracja stanowi podstawę do negocjacji przyszłych dwustronnych porozumień dot. bezpieczeństwa, które będą obowiązywać na drodze Ukrainy do członkostwa w NATO.
Polska przygotowała nowy pakiet pomocy wojskowej.
Konkretna treść porozumień jest obecnie nieznana, jednak rząd Polski udzieli pożyczki Kijowowi na zakup broni, prawdopodobnie pochodzącej z polskiej produkcji.
Aktywne negocjacje dotyczące wspólnej produkcji broni.
„Będą inwestować w firmy w Polsce i na Ukrainie. Aby zwiększyć zdolności obronne obu krajów i całej Europy” – dodał Tusk.
Dialog zamiast konfliktu
„Na poziomie rządów naszych państw możemy rozwiązać wszystkie krytyczne problemy, które istnieją” – powiedział Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „I być może nie będą potrzebne instytucje międzynarodowe, bo między przyjaciółmi łatwiej się dogadać” – podkreślił Tusk.
Tusk skrytykował politykę Węgier, której celem jest blokowanie wielomiliardowego pakietu pomocy dla Ukrainy ze strony UE.
Tusk oświadczył, że Orbán powinien wspierać Ukrainę. Premier Polski zapewnił jednak, że „znajdziemy w Europie sposób na to – i nad tym w tej chwili pracujemy – żeby Europa z Orbanem czy bez Orbana jednoznacznie wspierała Ukrainę.
Polska pomoże Ukrainie w przystąpieniu do Unii Europejskiej
„Chcemy, by pełne członkostwo Ukrainy w UE stało się szybkim faktem” — powiedział Tusk.
Kijów i Warszawa będą kontynuować dialog w kwestii problematycznych wokół tematyki historycznej.
Komunikacja dotyczyć będzie między innymi ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej.
Dla Polski i Ukrainy bardzo ważne jest, aby czasami dramatyczna historia nie kolidowała ze wspólnymi interesami obu krajów, dlatego strony będą omawiać kwestie historyczne ze „wzajemną delikatnością” – oświadczył Tusk.
Los wolnego świata rozstrzyga się na Ukrainie
„Bez niepodległej Ukrainy nie ma bezpiecznej Polski i Europy, dlatego strona polska zrobi wszystko, aby Ukraina zachowała swoją integralność i niezależność” – podkreślił Tusk.
Niewątpliwym sukcesem wizyty jest fakt, że rządy obu krajów ponownie nawiązały komunikację. Oczywiste jest, że istnieje zapotrzebowanie na rozwiązanie sytuacji konfliktowych. Ostateczne rezultaty są jeszcze trudne do oszacowania, ale przywrócenie dialogu stanowi istotny postęp.
Filip Wujek