Celem spotkania w stolicy Włoch było zapewnienie stałego międzynarodowego wsparcia dla odbudowy, reformy i modernizacji Ukrainy. Obejmowało ono zarówno udzielenie pomocy doraźnej na pilne potrzeby, jak również stworzenie atrakcyjnych warunków dla przedsiębiorstw, które pozwolą na odblokowanie inwestycji. Jednym z krajów, który zabiega o własny udział w odbudowie zniszczonego przez Rosję kraju jest Polska. Polscy przedsiębiorcy wielokrotnie próbują uzyskać sprzyjające warunki i gwarancje bezpieczeństwa do zainwestowania własnych pieniędzy w powojennej odbudowie.
Udział w konferencji wziął udział polski premier Donald Tusk. Jego zdaniem polski biznes w procesie odbudowy Ukrainy ma opierać się na transporcie, handlu i inwestycjach. Tusk przypomniał, że Polska jest jednym z najaktywniejszych sojuszników Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji i dotychczas przeznaczyła ponad 25 mld euro na pomoc humanitarną, wojskową oraz wsparcie dla uchodźców.
Obecność polskiej delegacji w Rzymie ma wymiar strategiczny – służyła promocji Polski jako gospodarza przyszłorocznej edycji Ukraine Recovery Conference 2026. Wydarzenie to ma skupiać się na rozwoju connectivity – połączeń infrastrukturalnych, cyfrowych, energetycznych i społeczno-kulturowych. Polska planuje pokazać wówczas swoje unikalne atuty: położenie geograficzne, doświadczenie instytucjonalne i dynamiczne firmy technologiczne. URC 2026 ma być również okazją do dalszego wzmacniania współpracy regionu Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz odbudowy Ukrainy i długofalowego bezpieczeństwa kontynentu.
Polska już zainwestowała w rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej. Przez Polskę transportowane jest obecnie 90 proc. sprzętu wojskowego do Ukrainy. Te same połączenia już wkrótce mogą być wykorzystane do jej odbudowy.
Podczas konferencji prezentowane są postępy reform na Ukrainie w kontekście procesu jej przystąpienia do Unii Europejskiej.
Cztery główne wymiary, na których ma się oprzeć odbudowa Ukrainy i na których koncentruje się konferencja, to:
– biznes – mobilizacja sektora prywatnego poprzez rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa, finansowania i regulacji;
– kapitał ludzki – reintegracja przesiedlonych, uchodźców i weteranów, wsparcie kobiet i młodzieży;
– wymiar lokalny i regionalny – odbudowa gmin i regionów, dostęp samorządów do finansowania i rozwój ich kompetencji;
– przystąpienie do UE i reformy – dostosowanie instytucji i polityki do standardów europejskich.
Częścią konferencji był Recovery Forum z targami biznesowymi (Business Fair), umożliwiającymi współpracę firm ukraińskich, włoskich i międzynarodowych z samorządami i inwestorami.
W trakcie Ukraine Recovery Conference 2025 w Rzymie oficjalnie otwarto stoisko Team Poland, stanowiące wspólną inicjatywę polskich instytucji publicznych i przedsiębiorców wspierających odbudowę Ukrainy. W otwarciu stoiska Team Poland uczestniczyli Ministrowie: Jakub Jaworowski, Minister Aktywów Państwowych, Andrzej Domański, Minister Finansów oraz Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii.
„Odbudowa Ukrainy jest jednym z najważniejszych wyzwań i zobowiązań międzynarodowych w nadchodzącym czasie. Obecność polskich firm na Ukraine Recovery Conference 2025 to wyraz naszej solidarności i konkretnej gotowości do udziału w odbudowie Ukrainy. Team Poland pokazuje, że polska gospodarka może być wiarygodnym partnerem w tym procesie, a państwo, poprzez swoje spółki jest w stanie zaoferować polskim przedsiębiorcom odpowiednie wsparcie i bezpieczeństwo inwestycji” – powiedział podczas otwarcia stoiska Wojciech Balczun, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
EV za: SP