Trudności w prowadzeniu biznesu związane z blokadą granic przez polskich rolników odczuły nie tylko firmy ukraińskie i zwykli Polacy, które mieli godzinne spóźnienia z dojazdem do szkół i miejsc pracy. Głos niezadowolenia płynie także z Litwy.
Litewski biznes ani porty nie wydały oficjalnych komunikatów, ale w kuluarach mówi się o spadku zaufania do Polski. „Można było liczyć, że Polska jest krajem bezpiecznym do robienia interesów, i do tranzytu. Teraz to się zmieniło, okazało się, że nie można mieć pewności, że jacyś bandyci nie zatrzymają mojego towaru” — taki był komentarz jednego przewoźnika. „Można było się spodziewać utraty towaru na drogach rosyjskich, to było niejako wpisane w jazdę po tym kraju, ale Polska? Po Polsce nigdy się tego nie spodziewałem” – takie komunikaty Słowo Polskie otrzymało od anonimowego źródła na Litwie.
Informację o wykorzystaniu tej sytuacji przez Rosję potwierdza Rajmund Klonowski (Kurier Wileński). „Od siebie też mogę dodać, że informacje o wysypanym zbożu stały się okazją do antypolskiej nagonki na portalach społecznościowych. Robią to przeważnie konta z dziwnymi nazwami, mające kwiatki i maskotki w zdjęciach profilowych, więc można podejrzewać, że stoją za tym rosyjskie fermy trolli, mające za zadanie psucie wizerunku Polski i Polaków, oraz budowanie negatywnego nastawienia w stosunku do całego narodu polskiego” – zaznacza dziennikarz.
Premier Polski Donald Tusk poinformował w czwartek rano o decyzji wprowadzenia na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych.
Czym jest infrastruktura krytyczna, reguluje ustawa o zarządzaniu kryzysowym. Zgodnie z nią są to wszelkie systemy i wchodzące w ich skład powiązane ze sobą funkcjonalne obiekty (w tym budowlane), urządzenia, instalacje i usługi, a także inne dziedziny, które są kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i obywateli. Ich rolą jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania gospodarki, organów administracji publicznej, instytucji i przedsiębiorców.
Infrastruktura krytyczna, a konkretnie jej zdefiniowanie i ochrona, ma ogromne znaczenie dla gospodarki kraju i prawidłowego funkcjonowania państwa i społeczeństwa. Dzięki niej można zapobiec skutkom takich działań jak konflikty zbrojne, ataki terrorystyczne czy kataklizmy.
Rodzaje ochrony infrastruktury krytycznej:
– fizyczna (osób) realizowana jest przez pracowników ochrony, którzy bronią dostępu do obiektów, urządzeń, instalacji lub usług infrastruktury krytycznej
– techniczna związana budową i eksploatacją elementów IK oraz technicznymi środkami ochrony
– osobowa związana z minimalizacją ryzyka ze strony pracowników i usługodawców
– teleinformatyczna to wszelkie procedury itp. zapewniające stabilność infrastruktury systemów i sieci teleinformatycznych
– prawna skupiająca się na zagrożeniach ze strony innych podmiotów państwowych lub prywatnych.
EUROVECTOR za: Słowo Polskie