W niedzielę, 15 października, w Rzeczpospolitej Polskiej odbędą się wybory parlamentarne. Zacięta walka wykracza poza granice państwa i poważnie wpływa na sprawy zagranicznej polityki Warszawy.
Według najnowszych badań socjologicznych, liderują pięć sił politycznych: Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Koalicja Obywatelska, Konfederacja, Trzecia Droga oraz Nova Lewica.
Socjolodzy prognozują, że „Prawo i Sprawiedliwość” (PiS) uzyska poparcie 35,1% ankietowanych, natomiast „Platforma Obywatelska” może liczyć na 27% wyborców. Nie mniej ważnym graczem jest koalicja „Trzecia Droga”, która ma poparcie 10,4% respondentów. Jednakże jeszcze 5,6% Polaków nie zdecydowało się na swoje sympatie polityczne.
Te wybory stanowią swego rodzaju walkę między obecnie rządzącą partią Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego a opozycyjną siłą – Koalicją Obywatelską pod przywództwem Donalda Tuska.
Warto zaznaczyć, że narodowo-demokratyczna partia Prawo i Sprawiedliwość znajduje się u władzy w kraju od 2015 roku i obecnie prowadzi aktywną kampanię w celu mobilizacji swojej bazy wyborczej. W szczególności skandal z zakazem importu ukraińskiego zboża dotyka interesy rolników, którzy są ważnym elementem wsparcia dla PiS.
Na drugim miejscu znajduje się opozycyjna Platforma Obywatelska. Lider politycznej siły Donald Tusk oskarża obecną narodowo-konserwatywną partię Prawo i Sprawiedliwość o pogorszenie stosunków z Unią Europejską.
Opozycja obiecuje przywrócić przyjaźń i współpracę z Unią Europejską. Partia Platforma Obywatelska opowiada się za ekonomicznymi ulgami dla obywateli i przedsiębiorców, a także „powrotem” do demokratycznych wartości. Ważnym aspektem ich programu jest poprawa sytuacji dotyczącej praw kobiet i innych mniejszości społecznych.
Niedawno opozycja zorganizowała masową demonstrację o nazwie Marsz Miliona Serc. Polityczna akcja, która odbyła się w Warszawie 1 października, zgromadziła prawie milion Polaków z całego kraju, dając nadzieję na zwycięstwo wszystkim, którzy nie popierają obecnej władzy.
Kolejną ważną partią na froncie politycznym jest Trzecia Droga, którą kieruje Szymon Hołownia. Ta siła wybiera strategię neutralności, unikając ostrego wyrażania się w kontrowersyjnych kwestiach, co nadaje jej pewien urok w oczach wyborców.
Nowa Lewica aktywnie sprzeciwia się konserwatywnym decyzjom podejmowanym przez obecne władze. To koalicja lewicowych partii opowiada się za sprawiedliwością społeczną, wolnościami obywatelskimi i równymi szansami dla wszystkich. Ta siła polityczna może stać się istotnym elementem przyszłej koalicji opozycyjnej. Jedyną „antyukraińską” siłą jest skrajnie prawicowa partia „Konfederacja”. Kontrowersyjne wypowiedzi dotyczące Ukrainy oraz ostre poglądy w sprawach międzynarodowych czynią przedstawicieli tej partii postaciami kontrowersyjnymi na politycznej arenie Polski.
Obecnie „Prawo i Sprawiedliwość” (PiS) utrzymuje swoje przywództwo, ale napotyka na rosnące niezadowolenie obywateli z powodu trudności gospodarczych oraz pewnych aspektów polityki wewnętrznej. To może doprowadzić do trudności w tworzeniu większości parlamentarnej.
Jesteśmy przekonani, że stopień oporu w polskim społeczeństwie zmniejszy się zaraz po wyborach. A rządzić państwem będą konstruktywni politycy, niezależnie od składu koalicji. Teraz, niż kiedykolwiek, należy prowadzić wyważoną politykę wewnętrzną i zewnętrzną. Podobnych kroków oczekują państwa członkowskie Unii Europejskiej i inni sąsiedzi Polski.
Ponadto, w warunkach rosnących ryzyk globalnego i regionalnego bezpieczeństwa, nie możemy dawać wrogom żadnej szansy na destabilizację oficjalnej Warszawy, która stanowi ostoję Europy Środkowo-Wschodniej. Wyzwania, przed którymi stoi cywilizowany świat, mają skalę, jakiej Europa nie widziała od czasów Drugiej Wojny Światowej.